Úvod > Wordpress > Internet je jeden velký SPAM

Internet je jeden velký SPAM

20.02.2011 | Zobrazeno: 8838x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Spam je nevyžádané sdělení masově šířené internetem. Nejčastěji to bývá reklamní sdělení, v horším případě společně s virem. Slovo spam se původně používalo především pro nevyžádanou poštu, reklamní e-maily. Postupem času tento fenomén postihl i ostatní druhy internetové komunikace, například diskuzní fóra a blogy v podobě reklamního komentáře. Nyní se spam objevuje ale i v IM komunikaci a v sociálních sítích.

Jak poslat email a ne SPAM

Pokud chcete rozesílat emaily s obchodním sdělením, pak musí takováto zpráva obsahovat tyto údaje. Zřetelné označení, že se jedná o obchodní sdělení, jasnou totožnost odesílatele a platnou adresu, na kterou adresát může napsat, že si nepřeje, aby mu nadále byly podobné informace odesílatelem posílány.

Ochrana proti SPAMu

Ochrana proti nevyžádané poště v podstatě neexistuje. Existují pouze nástroje, které podle určitých kritérií označí email jako SPAM či VIRUS. Pak už záleží na uživateli, jak s daným emailem naloží. Myslím, že tyto nástroje jsou natolik inteligentní, že se na ně dá spolehnout. Osobně emaily označené jako SPAM automaticky mažu. Mám na to i vytvořený filtr. Pokud se v předmětu emailu objeví klíčové slovo SPAM a nebo VIRUS, automaticky se pomocí filtru mažou.

Ochrana emailové adresy před roboty

Robot je program, který prohledává zdrojové kódy webových stránek a sbírá z nich emailové adresy za účelem rozesílaní spamu. Pokud robot najde vaši emailovou adresu, zařadí si ji do databáze. Pak na všechny emaily uložené v databázi posílá do nekonečna nevyžádanou poštu, tedy spam. Nejlepším způsobem, jak tomuto zabránit je email neuvádět. To ale není řešení, proto bývá zvykem, že se email na webových stránkách uvádí v různých mutacích, kterým robot nerozumí. Například stačí zaměnit znak @ za slovo zavináč a podobně.

Jak chránit web před SPAM komentáři

Existuje další typ inteligentních robotů, kteří procházejí webové stránky a tváří se jako uživatelé. Dokážou jednoduše vložit komentář k článku nebo se i zaregistrovat a pak ještě více škodit. Pro rozlišení robotů od člověka slouží CAPTCHA. Turingův test spočívá zpravidla v zobrazení obrázku s deformovaným textem, přičemž úkolem uživatele je zobrazený text opsat do příslušného vstupního políčka. Předpokládá se, že lidský mozek dokáže správně rozeznat i deformovaný text, ale robot při použití technologie OCR nebude schopen text správně rozpoznat.

WordPress a SPAM

V jádře WordPressu je plugin Akismet, který neviditelně rozlišuje, jde-li se o spam nebo pouhý komentář od uživatele. Algoritmus pluginu neznám, ale jakmile plugin zjistí, jedná-li se o spam, komentář se nezveřejní a označí se jako spam. Pokud si plugin není jist, zařadí ho do fronty čekajících na schválení. Autor blogu pak musí rozhodnout, jestli se jedná o spam či nikoliv a podle toho s ním naložit.

Do redakčního systému WordPress existuje mnoho dalších pluginů na spam komentáře. Já používám plugin SK2 (Spam Karma 2), který se řadí mezi jedny z nejlepších a je schopen se učit. V komentářích nepoužívám plugin CAPTCHA, protože si myslím, že hodně uživatelů od komentování odrazuje. Napsat komentář a pak opsat ještě zdeformované znaky se už málokomu chce. Jsou ale místa, kde se bez nástroje CAPTCHA neobejdeme. To je například kontaktní formulář. Pro takovéto účely používám plugin Really Simple CAPTCHA.

Proč jsem se rozhodl napsat tento článek

Za posledních pár dní se zvedla hodnota shlédnutí blogu za den z průměrné hodnoty 200 na 700, což přisuzuji právě robotům, kteří slídí a spamují. Obrazem toho je graf a také databáze plná spam komentářů. Za posledních pár dní se objevilo přes 70 spam komentářů.

A jak řešíte problémy se spamem Vy a jaké používáte nástroje?

KategorieWordpress Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (3x hlasováno, průměr: 7,00 ze 7)
Loading...Loading...
 1. 17.12.2011 na 21:33 | #1

  Jedině Askiment!

 2. 28.02.2011 na 11:52 | #2

  Tak jsem musel zakázat IP adresu 91.201.66.76, odkud chodí od uživatel se jménem john3 denně kolem 20 spam komentářů.

 3. 25.02.2011 na 08:51 | #3

  Máš na mysli plugin WP-Ban? Tady čtu, že se nechá komentování zakázat na IP adresu, název hostitele a nebo i URL adresu jiného blogu.

 4. 22.02.2011 na 00:03 | #4

  Spam Karma 2 taky používám a od té doby mám od spamů pokoj, je to opravdu šikovné udělátko. Výkyvy návštěvnosti kvůli robotům také mívám, jeden takový čilý robůtek dokáže za hodinu marně naklást až 300spamů. Bohužel je taková píle některých robotů znát i na rychlosti webu a tak přichází ke slovu další plug-in: Ban

 5. 21.02.2011 na 09:03 | #5

  Niekolko dlhych rokov som mal komentarovy form skryty pred robotmi = fakticky ziadny nevideli ale bol tam, kde nic nie je, nie je ani zataz od botov. 100 percentna ucinnost.

  Potom som si vlozil na komentovanie pod clanky IntenseDebate.

 1. Žádné zpětné odkazy
 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube