Úvod > Výlety > Beskydy 2009

Beskydy 2009

23.08.2009 | Zobrazeno: 5989x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Předposlední týden v červenci jsme si naplánovali výlet na Moravu konkrétně do Beskyd. Bydleli jsem u příbuzných v Dolní Bečvě. Strávili jsme tam nádherných necelých pět dní.

Dolní Bečva

Obec je umístěna v malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd pod horou Radhošť. Rozkládá se na horním toku řeky Bečvy, je vzdálená 4 km na východ od Rožnova pod Radhoštěm.

Druhý den pobytu jsme prošli stezku z Pusteven k Radegastu až na Radhošť a zpět.

Radhošť a Radegast

Jedno z neznámějších a nejfrekventovanějších horských sedel v Beskydech. Měří 1018 m. Na vrchol se dostaneme 3 cestami a to: turistickými trasami, které zde vedou, sedačkovou lanovkou z Trojanovic nebo linkovými autobusy, které vyjíždí z Rožnova pod Radhoštem. V roce 1891 pohorská jednota Radhošť vystavěla první útulnu Pustevny, následovaly Šumná, Maměnka, Libušín a Tanečnice. Staré fojtství i valašská zvonička a stylové koliby doplňují komplex. Z Pusteven vede pohodová cesta, měřící kolem 4 km na vrch Radhošť, který měří 1129 m. Ve staroslověnské době byl zde uctíván bůh úrody, stád a pohostinnosti Radegast. Naši předkové měli k bohu úctu a zdaleka mu nosily dary. Na jeho památku zde stojí jeho socha od Antonína Poláška. Dalším zajímavým místem je mohutná kaple sv. Cyrila a Metoděje. V roce 1999 byla kaple zrekonstruována a bylo na ní použito dřevo z Valašska, které darovala obec nebo obyvatelé. V dnešní době se každoročně konají poutě, kterých se zúčastní mnoho návštěvníků. V 18. století se dalo projít z Pusteven do Radhoště podzemní chodbou. K hoře Radhošť se váže několik pověr. Radhošť svým tajemným kouzlem přitahoval významné osobnosti jako Františka Palackého, Jana Kollára či Františka Táborského.

Pustevny

imageV polovině 18. století byla poblíž první dřevěné radhošťské kaple zřízena poustevna pro jednoho poustevníka. Přestože byli už v roce 1782 císařským výnosem poustevníci zrušeni, začalo se místu s opuštěnou poustevnou v katastru obce Prostřední Bečva až dodnes říkat Pustevny. Posledním poustevníkem byl údajně pověstný Felix, který ve svém útočišti zemřel snad roku 1784.

Ve středu jsem navštívili Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhošťem.

Valašské muzeum v přírodě – Mlýnská dolina

Valcha, mlýn a pila jsou kopiemi objektů z Velkých Karlovic. Lisovna oleje je původní stavbou z 18. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny mechanismy poháněny vodní silou. V objektu Vozovny z Ostravice je instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku“. Výstava představuje svým zaměřením různé formy dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, dopravě osob a v rámci dalších živností a řemesel. Od roku 2008 je areál Mlýnské doliny rozšiřován o nové objekty – obytný dům z Trojanovic, Kovárnu z Horní Lidče a stodolu z Velkých Karlovic – Podťatého.

Valašské muzeum v přírodě – Valašská dědina

První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí.

Valašské muzeum v přírodě – Dřevěné městečko

Je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života na malém městečku v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu století dvacátého. V době hlavní sezóny zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy. Dřevěné městečko je také dějištěm několika folklorních festivalů.

Ve čtvrtek jsme navštívili aquapark ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Aquapark Frenštát pod Radhoštěm

Moderně vybavený aquapark, který byl zprovozněn 7.8.2001, se nachází u hlavní silnice na výjezdu z města směrem na Kopřivnici a Nový Jičín. Návštěvníci zde mají možnost využít víceúčelový a plavecký bazén, který se svou hloubkou 0,9 – 1,9 m a plochou 1049 m2 přímo láká ke koupání. Zkrátka nepřijdou ani Vaše děti, které mají k dispozici dětský bazén o hloubce 0,15 – 0,3 m a s plochou 64 m2 . Celkový objem v bazénech činí 1437 m3 vody. Největším lákadlem areálu je 60 m dlouhý a 5,8 m vysoký tobogán a vodní skluzavka o délce 13,1 metru. Celý objekt s vyhřívanou vodou, možností občerstvení, příjemným posezením a volejbalovým hřištěm je určen pro všechny generace.

Domu do Pořežan jsme přijeli v pátek kolem poledne. Ujeli jsem tak autem celkem 808 km.

Fotogalerie Beskydy 2009

KategorieVýlety Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Picasa
  • Flickr
  • YouTube