Úvod > Věda > Zapojte se do hledání mimozemské inteligence

Zapojte se do hledání mimozemské inteligence

30.12.2009 | Zobrazeno: 9527x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Jsme ve vesmíru sami? Je velice pravděpodobné, že život v některé jiné části vesmíru existuje, otázkou je jak je daleko a jak je vyvinutý. Opravdovým zlomem by byl hmatatelný důkaz mimozemské inteligence, technicky vyvinuté podobně jako naše, nebo i více. Nebylo by nutné se setkat tváří v tvář, stačilo by vědět, že nejsme ve vesmíru sami.

Zapojte se do hledání mimozemské inteligence pomocí projektu SETI@home.

Co je SETI?

SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) je projekt zaměřený na hledání inteligentního mimozemského života ve vesmíru. Pro výzkum se používají nejvýkonnější radioteleskopy. Tento výzkum je závislý na mnoha faktorech, přičemž nejvíce limitujícím je faktor ekonomický. Projekt byl již několikrát zastaven právě z nedostatku finančních prostředků. S těmito problémy se výzkum setkával už od samého počátku. Za SETI totiž nestály, a ani nestojí, velké bohaté společnosti, tento výzkum se setkává s uštěpačnými poznámkami a mnohdy až s výsměchem. Přesto se hledal vhodný způsob, jak výzkum realizovat s minimálními náklady a s velkou účinností. Použili se výkonné radioteleskopy, které jsou podstatně levnější než např. optické pozorování nebo jiné metody. Analýzou přijatých signálů se dá pomocí Gaussovy křivky určit, které signály jsou odlišné od jiných. Tato teorie vychází z předpokladu, že právě signály, které jsou vysílané mimozemskou inteligencí jsou odlišné v porovnání s ostatními (např. přírodní, odražené pozemské). Z tohoto důvodu musí radioteleskopy sledovat velké rozsahy frekvencí, ve kterých se mohou ukrývat mimozemské signály, které výzkum SETI hledá.

Signálů, přicházejících z vesmíru a ze Země, je vzhledem k velkému rozsahu zkoumaných frekvencí neúměrně mnoho. V současné době nejsou vědci, pracující na projektu SETI, po technické stránce schopni analyzovat všechna data vzhledem k vysoké finanční a technické náročnosti rozlišení jednotlivých signálů, vysílaných lidskou civilizací, od jiných. Takovéto množství dat nejsou schopny analyzovat ani nejvýkonnější počítače. Mnoho nadšenců SETI se pokoušelo přijít na nějakou metodu, která by urychlila právě tuto zdlouhavou analýzu dat. Jednoho dne se to podařilo právě studentům a profesorům z americké University Berkeley. Při návrhu účinné metody vycházeli z té nejjednodušší myšlenky. Když nemá projekt SETI dost výkonných počítačů na analýzu dat, proč by nebylo možné využít potenciál, v současné době dostatečně výkonných domácích počítačů lidí z celého světa? Právě tato jednoduchá myšlenka a přítomnost internetu daly zásadní podnět pro vývoj nového software pro SETI, který by prostřednictvím internetu stáhl balík dat do počítače a v čase, který uživatel stanoví, může software analyzovat data přímo z radioteleskopů, umístěných po celém světě. Vyhodnocení takového datového balíku je časově závislé na výkonu počítače a operačním systému, na kterém běží. Pro ty, kteří se projektu SETI@home účastní jen rekreačně, jsou připraveny různé verze tohoto softwaru pro různé platformy a operační systémy.

Co znamená SETI@home?

SETI@home (SETI at home) je projekt zabývající se distribuovanými výpočty, který využívá domácích počítačů propojených v internetu. Projekt provozuje Space Sciences Laboratory na Kalifornské univerzitě v Berkeley ve Spojených státech amerických. SETI@home bylo spuštěno 17. května 1999. SETI@home má celkem dva cíle. Prvním z nich je testování a vylepšování funkčnosti distribuovaných výpočtů jako takových, druhým cílem projektu je hledání mimozemských civilizací. První z těchto cílů je již dokončen. Stávající funkčnost BOINC sítě je už natolik kvalitní, že prozatím nemá smysl pokračovat v jejím zlepšování. Projekt SETI@home se tedy může plně věnovat hledání mimozemských civilizací.

Co je BOINC?

BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) je infrastruktura pro distribuované výpočty, která umožňuje provozovat projekty jako je SETI@home. Tento software je svobodný s otevřeným kódem a je vydán pod licencí GPL. BOINC je vyvíjen skupinou, která pochází z Kalifornské univerzity v Berkeley a je vedena Davidem Andersonem, ředitelem projektu SETI@home. SETI@home je jedním nejznámějších projektů využívající BOINC. Úspěch SETI@home, který se krátce po svém spuštění stal nejvýkonnější počítačovou sítí na světě, všechny přesvědčil, že distribuované výpočty se můžou použít i pro mnoho jiných výpočetně náročných vědeckých projektů. Záměrem BOINCu je umožnit badatelům různých oborů, například molekulární biologie, klimatologie nebo astrofyziky, jednoduchý přístup do výpočetní sítě osobních počítačů na celém světě s ohromným výkonem. BOINC je založen na myšlence, že po světě běží naprostá většina počítačů nevyužita. Moderní operační systémy dokážou tento nevyužitý výkon spotřebovat, aniž by došlo k výraznému zpomalení aplikací, které uživatel používá.

Jak BOINC zprovoznit na svém PC?

Jak jsem již zmínil, BOINC je program, který Vám umožňuje darovat volný výpočetní výkon počítače pro účely vědeckých projektů jako jsou SETI@home. Na stránkách programu BOINC si stáhněte verzi pro Váš operační systém. Po nainstalování Vás průvodce provede zaregistrováním a přihlášením k danému projektu. Můžete se připojit do tolika projektů, kolik chcete. Poznámka: Program BONIC funguje i jako spořič obrazovky.

Závěr

Vlastním dva PC. Jeden stolní PC a jeden notebook. Většinu času mám stolní PC stále zapnutý. Pokud na něm zrovna nepracuji funguje pro přehrávání hudby (internetového rádia) nebo ke stahováni dat z internetu. Při takovýchto činnostech není procesor zcela vytížen. Nainstalováním programu BOINC jsem propůjčil výpočetní výkon počítače pro vědecké účely a mohu si tak říct, že PC není zapnutý jen tak. :-)


KategorieVěda Štítky:,
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (1x hlasováno, průměr: 7,00 ze 7)
Loading...Loading...
 1. Janek
  08.01.2014 na 12:53 | #1

  @SMO

  Mám podobnou zkušenost, na stolním Pc to tolik poznat sice nebylo ale na notebooku jsme měl pocit, že se mi větrák urve a odletí jak vrčel.

 2. 18.10.2013 na 11:13 | #2

  Náhodou jsem narazil na BOINC pro Android. Tak pokud si chcete nechat vybít rychle baterku u mobilu, tak stahujte. :-) https://play.google.com/store/search?q=BOINC&c=apps

 3. Filip
  07.01.2010 na 08:03 | #3

  @SMO
  Myslel jsem, že cílem je zpracovat toho co nejvíc, tedy proc. na 100% :)
  Každopádně v době kdy mi běhal na PC seti i boinc se jednalo o desktop s několika sty MHz, takže ten jel i s jednou úlohou na plný pecky.

  (místo seti a boinc mam Visty…i když nic nedělam na ntb, stejně se nikdy nezastaví :(

 4. 04.01.2010 na 18:14 | #4

  @Filip To máš pravdu. Když si na NB pustím v BOINCu jen jednu úlohu, tak je to v pohodě a docela i graficky zajímavý spořič obrazovky. Pokud dám dva či dokonce více úkolů počítat, hlučí větrák dóóst, což sežere samozřejmě i více proudu. Uvidím jak mi to dlouho vydrží, věčně asi ne. :roll: Jak jsem již zmínil v článku, budu-li se zúčastnit jen rekreačně, tak to NB ani peněžence neublíží.

 5. Filip
  04.01.2010 na 14:06 | #5

  Seti i boinc jsem svyho casu zkousel…seti casem omrzi, protoze donekonecna pocitat fast fourier transformation neni ono.
  Boinc uz byl zajimavejsi – da se vybrat z vicero zajimavych projektu.

  Nicmene zasadni nevyhoda – dnesni nevytizeny procesor (vsechny mobilni a v dobre vuli verim, ze snad i stolni) maji spotrebu zavislou na zatizeni. Tedy notebook co nic nedela si spapne odhadem 30 az 50 W, zatimco naplno zatizeny notebook klidne pres 60W, s nejakym 4 jadrovym procesorem klidne pres 100W.
  U desktopu se pak bavime o stovkach W, coz je za par hodin, za par dni, za par mesicu docela slusna castka.
  Druha vec je, ze pouzivam jen notebook a ty maji obecne problem s prehrivanim a chlazenim. Kdyz uz to zvladnou, tak delaji hroznej kraval (me u ASUSu prasknul plastovej kryt asi kvuli teplotnimu namahani materialu…)

  Kazdopadne i kdyz boinc a seti fandim, uz se neucastnim.

 1. Žádné zpětné odkazy
 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube