Úvod > PR články > Zálohování dat má své místo i v osobním životě

Zálohování dat má své místo i v osobním životě

29.11.2011 | Zobrazeno: 4488x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Zálohování jakýchkoliv, citlivých nebo i obyčejných, dat bývá značně podceňováno. Je to z toho důvodu, že o data nepřicházíte tak často. Je málo pravděpodobné, že v počítači přestane fungovat pevný disk nebo dokonce celý počítač vyhoří. Pokud ale tato situace nastane a o důležitá data přijdeme, začneme na zálohování pohlížet úplně jinak.

Doporučuje se zálohovat soubory na vyměnitelná média. Nedoporučuje se zálohovat data do oddílu pro obnovení, ani na pevný disk, na němž je nainstalovaný systém Windows. Média použitá pro zálohování bychom měli ukládat na bezpečná místa, zabráníme tak případnému neoprávněnému přístupu k citlivým souborům. Případně bychom se měli zamyslet nad možností zálohovat data šifrovaně. Dokonce se doporučuje používat i ohnivzdorné uložiště na jiném místě, než je počítač.

Poznámka: Tento článek jsem naspal do SLIM|NEWS, zde v blogu jsem ho jen duplikoval. SLIM, s.r.o. je firma, ve které jsem zaměstnán jako programátor a podílím se na vývoji informačního systému SlimOffice.

U zákazníku, kde běží SlimOffice na MS SQL 2008 jsme bez problému schopni zprovoznit v rámci databáze automatické zálohování. Komprimované soubory se pak každý den v noci zálohují na externí disky. Pokud běží SlimOffice na MS SQL 2008 Express, dodáváme zálohovací nástroj Slim Backup, který po instalaci a nastavení zvládne obdobné funkce. Zálohovat je možno i manuálně a to z menu Parametry > Záloha dat > Vytvořit zálohu dat. Stačí vybrat cestu, kam bude záloha uložena, například na flash disk nebo externí USB disk. Po zaškrtnutí Zálohova všech klientů se zálohují nejenom všechny klienty, ale i systémová databáze SlimOffice. Zálohovat systémovou databázi doporučuji jedenkrát týdně. Uživatelům chceme usnadnit práci, proto plánujeme přidat do SlimOffice novou funkčnost, kdy se po ukončení programu zobrazí dialogové okno s dotazem na provedení zálohy.

SlimOffice

Jako vývojáři informačního systému SlimOffice na zálohování pamatujeme a zálohujeme každou změnu ve zdrojovém kódu. Zálohu používáme nejen k primárnímu účelu, ke kterému je určena, to je k obnově dat v případě ztráty, ale i k jiným sekundárním účelům. Jeden z hlavních sekundárních účelů je obnova zdrojových dat k nějakému datu, případně vytažení změn nebo i části dat z konkrétní zálohy. Ptáte-li se, proč tato funkčnost není možná i se zálohou SlimOffice databáze, tak odpověď zní možné to je. Pokud budete provádět zálohy pravidelně každý den, jsme schopni například omylem smazaná data obnovit ze zálohy z předešlého dne.

Zálohování má své místo i v osobním životě. Jako náruživý fotograf si zálohuji fotografie na pevný disk počítače, ale i na externí USB disk. Pokud by se něco stalo s počítačem, mám všechny fotky zálohované na 1TB USB disku. Zálohování provádím manuálně, pokud nahrávám fotky z foťáku do PC, nakopíruji je i na externí disk. Toto zálohování má i svoji výhodu. Externí disk nosím většinou u sebe, takže pokud jsem u někoho na návštěvě, mohu během pár chvil ukázat své oblíbené fotky.

KategoriePR články Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (3x hlasováno, průměr: 7,00 ze 7)
Loading...Loading...
 1. 22.02.2012 na 10:13 | #1

  @Ijacek.007 Asi máš pravdu, záleží na míře používání. Před 10 lety jsem si vypálil zálohu na CD nebo na DVD. Dnes tyto data nepřečtu. Z tohoto důvodu osobně raději volím HDD než CD nebo DVD. Předpokládám, že na HDD data vydrží déle. Je to tak?

 2. 22.02.2012 na 09:12 | #2

  no nesouhasím s tebou v tom že pevné disky odházejí malo kdy. I v domácí svéře bohužel počítače starnou a životnosti pevných disku nejsou nijak převratné spojíme li to s přetěžováním pc kdy třeba jedna domácnost má jen jeden pc pak riziko poškození dat je docela vysoké sám jsem přišel o nejeden disk. A také o par GB dat na nich. Zálohování je hold vždy řešeno až po problému což je značně bolestivý proces.

 1. Žádné zpětné odkazy
 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube