Úvod > Ostatní > Válka v Iráku

Válka v Iráku

08.09.2011 | Zobrazeno: 6481x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Válka v Iráku je v současnosti probíhající konflikt, který byl zahájen vpádem vojsk skupiny států vedených USA do Iráku v roce 2003. Koalice vedená Spojenými státy svrhla diktátorský režim Saddáma Husajnaa a zahájila okupaci Iráku. Okupace vedla i ke konfliktu mezi místními skupinami. Po zhroucení státu a zničení armády se místní odmítly vzdát ozbrojenému odporu. Spor vedl i k rozpoutání občanské války mezi šíity a sunnity. Skutečné příčiny války zůstávají předmětem sporu. Tvrzení o zbraních hromadného ničení v rukou iráckého režimu se neprokázala jako pravdivá. Ius ad bellum předpokládá, že válka se děje výhradně pro spravedlivý cíl, kterým je obnova pořádku mezi národy. Ius ad bellum nebylo ale naplněno a například ve Spojeném království jsou kroky vlády vedoucí k účasti na válce vyšetřovány.

Ve filmu Fair Game pracuje Valerie jako vysoký důstojník CIA v oddělení proti šíření jaderných zbraní. Během vyšetřování irácké zbrojní strategie zjišťuje, že navzdory přesvědčení vlády USA nemá Irák program na výrobu jaderných zbraní. Valeriin manžel Joe je mezitím vyslán do Afriky, aby ověřil pravdivost dohadů o prodeji obohaceného uranu do Iráku. Žádné podezřelé obchodování však neodhalí a o výsledku své mise píše článek do The New York Times. Po úniku těchto informací k veřejnosti se Valeriina kariéra začínají hroutit a přestává pracovat CIA.

Ve filmu Zelená zóna se ocitáme se na tom nejnebezpečnějším místě na světě, na horké půdě Iráku, krátce po svržení režimu Saddáma Husajna. Jedním z nešťastníků, kteří mají pomoci postavit tuto zemi na nohy, je i velitel americké armády Roy Miller. Jeho jednotka má za úkol pátrat po zbraních hromadného ničení, hlavní záminka ke svržení Saddámovy krutovlády, pátrá však bezúspěšně. Čím hlouběji Miller proniká do tohoto blízkovýchodního chaosu, tím jasnější mu je, že není něco v pořádku. Miller se postupně stává důležitější figurou, která drží v ruce zásadní trumf – pravdu.

Pokud Vás toto téma zajímá, doporučuji se na tyto dva filmy podívat.

KategorieOstatní Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (4x hlasováno, průměr: 6,50 ze 7)
Loading...Loading...
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Picasa
  • Flickr
  • YouTube