Úvod > Ostatní > Třídíte odpad?

Třídíte odpad?

12.01.2011 | Zobrazeno: 7438x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Jako domácnost třídíme již několik let odpad. Už je to samozřejmostí, že neházíme plast, papír a sklo do koše. Přestože bydlíme v malé vesnici Pořežany i zde jsou kontejnery na TDO, plast, papír a sklo již značných pár let. Neskutečně mě tedy naštve, když vidím popelářské auto, které nasype obsah kontejnerů do jedné korby auta. Co to je za blbost.

Dneska jsem byl svědkem toho, jak popeláři vysypali obsah kontejneru na plasty a na papír do jedné korby auta. Když přijeli, měli korbu již značně plnou, takže při vysypávání začali lítat mikrotenové pytlíky všude kolem. Popelář, který ovládal vysokozdvižnou ruku chtěl obsah korby udusat kontejnerem, načež začali přepadávat i papírové krabice a podobně. Bordel všude kolem. Druhý popelář začal padající odpadky laxně sbírat. Začal foukat vítr, tak se mikrotenové pytlíky za chvíli váleli o blok dále. Při odjezdu si korbu auta nezakryli síťovinou, jak bývá zvykem, takže se za nimi chumelilo. No hrůza, nadělali pořádnou paseku.

Na závěr něco málo pozitivního. Statistiky říkají, že třídění odpadu patří k dobrému vychováni již dvou třetin Čechů, což je velice dobrá zpráva. Druhá otázka zní, jak se s tříděným odpadem nakládá – jak se recykluje. Věřím v to, že správně. Když pominu dnešní incident, který jsem popsal, tak si myslím, že třídění odpadu smysl má, proto třiďte odpad.

A co Vy, třídíte odpad?

KategorieOstatní Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (2x hlasováno, průměr: 7,00 ze 7)
Loading...Loading...
 1. 24.10.2013 na 10:48 | #1

  Nejvíc mě zamrzí když vidím, jak popeláři hází tříděný odpad na jednu hromadu. Celá domácnost se snaží, nakoupí se koše na třídění odpadu a oni to takhle zkazí. Naštěstí se to u nás stalo jen pár krát ( co tedy vím)

 2. 24.01.2011 na 00:30 | #2

  Díky za pěkný článek, který i přes tu hrůzu nabádá k třídění… :-) Také jsem o něm před časem psal a zjišťoval, co a jak: http://josefstepanek.cz/817/trideni-odpadu-demytizovano-konecne.html

  MAr(c)el: Ono to takhle působí na hodně lidí, ale přecejen je velký rozdíl na lince dotřiďovat kontejner s plasty (a občas vyřadit něco, co tam nepatří) a třídit ošklivou směs všeho možného. V některých státech to mají tak, že odpad k recyklaci vyhazují do jednoho společného kontejneru – tedy papír, plasty, sklo a kovy najednou. Je to pro lidi rozhodně jednodušší, ale aby to bylo umožněno, je zapotřebí vysoce moderní techniky na dodatečné třídění, a ta stojí dost peněz. V tomto ohledu je na tom velmi dobře např. San Francisco.

 3. 14.01.2011 na 20:16 | #3

  Na stránkách jaktridit.cz jsem našel zajímavou odpověď na otázku: Je normální, že svozový vůz sesypává kontejnery na tříděný odpad dohromady? Odpověď zní:

  Ke svozu kontejnerů na tříděný odpad se běžně používá stejná technika jako je tomu u svozu směsných komunálních odpadů. Pokud svozový automobil sváží tříděný odpad, měl by být viditelně označen nápisem sbírané komodity. Pak nedochází k pochybnostem občanů o sesypávání odpadů.
  Pokud jsou u vás používány kontejnery se spodním výsypem, pak je možné některými auty svážet i dva druhy odpadu současně – nákladní plocha u nich musí být oddělena přepážkou.

  Existují ale i případy, kdy k vysypání tříděných odpadů do směsného odpadu skutečně dojde. Jedná se o situaci, kdy jsou odpady nesprávně tříděny. Pokud se totiž v kontejnerech na tříděný odpad vyskytuje směsný odpad nebo je odpad natolik znečištěný, že není možné ani jeho dotřídění, celý obsah kontejneru je znehodnocen a musí s ním být naloženo jako se směsným odpadem. Proto je tak důležité třídit odpady správně!

 4. 14.01.2011 na 19:45 | #4

  taky jsem slyšel, že ten roztříděný odpad dají na jednu hromadu a zase třídí. Možná by bylo lepší, mít na každý druh odpadu pás a jen vybírat co tam nepatří, než to vše zase naházet na jednu kupu a znova přebrat.

 5. 14.01.2011 na 19:27 | #5

  Uznávám, že nevím, jak tomu je dál, ale u nás si pro TDO jezdí oddělené vozy, ale jak říkám. Co se děje potom…

 6. 13.01.2011 na 21:41 | #6

  Oni to pak stejně přivezou na skládku, roztřídí a pak vše rozdrtí a ve vysoké teplotě spálí …

 7. 12.01.2011 na 22:08 | #7

  No, podle toho co vím já, tak sice sypou dohromady, ale pouze odpad, který je už vytříděný, takže skutečně papír, plasty, možná sklo. Na lince tento tříděný-sesypaný obsah znovu přetřídí podle toho co kam patří. Takhle se to asi dělá. To, že za sebou nechají bordel je potřeba hlasitě přednést firmě, která odpady sváží, nebo přes starostu obce. Oni už si dají příště pozor. Asi je ta práce nebaví :-)

 8. MAr(c)el
  12.01.2011 na 19:56 | #8

  A vis proc to tak je? Protoze by se muselo tridit opravdu poradne a oni ten tridenej odpad stejne zase tridi rucne takze to trideni je vlatne jak chozeni s drivim do lesa … musim rict za sebe BOHUZEL

 1. Žádné zpětné odkazy
 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube