Úvod > Ostatní > Správci osudu – máme svobodnou vůli?

Správci osudu – máme svobodnou vůli?

11.07.2011 | Zobrazeno: 5987x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Kde je svobodná vůle? S tou už jsme to taky zkoušeli. Vynesli jsme Vás od lovu a sběru do výšin římské říše a pak jsme sledovali, jak si povedete. Skončilo to temným středověkem po 5 století, než jsme se konečně rozhodli vrátit se do hry. Šéf se domníval, že jsme Vás měli napřed pořádně naučit jezdit na kole, než jsme vám odmontovali přídavná kolečka. Tak jsme Vám dali renesanci, osvícenství, vědeckou revoluci. 6 století jsme Vás učili ovládat své pudy rozumem a v roce 1910 jsme zase poodstoupili. Během 50 let jste předvedli první světovou válku, velkou krizi, fašizmus, Holokaust a korunovali jste to přivedením planety na pokraj zkázy, během Karibské krize. V tu chvíli bylo rozhodnuto, že se vrátíme do práce, než provedete něco, co už ani my nenapravíme. Vy nemáte svobodnou vůli, je to jen zdání svobodné vůle.

Tato moderní slova definující osud zazněla ve filmu Správci osudu, dovedla mě k zamyšlení a napsání tohoto článku.

Co je svobodné vůle

Svobodná vůle je pojem, jenž ve filosofii označuje myšlenku, že člověk jedná jen na základě svých vlastních rozumových rozhodnutí, nikoliv pod vlivem vnějších podnětů, jako osudu nebo jiných faktorů. Se svobodnou vůlí značně souvisí náhoda a determinismus. Otázkou svobodné vůle jde v ruku v ruce otázka odpovědnosti za vlastní činy. Pokud není naše rozhodování svobodné, můžeme být odpovědni za vlastní činy? Otázka svobodné vůle je jedním z ústředních témat filosofie od jejího počátku.

Co je determinismus

Determinismus je přesvědčení, že vývoj světa je předem dán jeho současným stavem, případně jeho stavem v kterémkoliv bodě v minulosti či na počátku, a absolutně platnými přírodními zákony. Dle tohoto přesvědčení neexistují skutečně náhodné, stochastické jevy, pocit náhodnosti je dán pouze naší neznalostí příčin. Determinismus dle některých interpretací vylučuje existenci svobodné vůle, jejich slučitelnost je ale možná v podobě dualismu. Deterministické přesvědčení bylo silné v 18. a 19. století po objevech mnohých přírodních, zvláště fyzikálních, zákonů. Po objevu kvantové fyziky vliv determinismu mezi vědci zeslábl.

Co říká astrologie o svobodné vůli

Pokud jde o osud určité osoby, z astrologického hlediska nebude určen pouze postavením planet ve chvíli narození, ale i okolnostmi, za nichž k narození došlo, a také místem narození. V této souvislosti mohou určité prvky v dobrém nebo ve zlém ovlivnit vývoj lidí a opět z pohledu karmy může jedinec podniknout kroky k nápravě všeho, co by mohlo případně ohrozit jeho další dobrý vývoj. Proto je vhodné, aby se činy, které mohou způsobit poruchy našeho osudu, v křesťanství se jim říká hříchy, očistily vykonáním skutků prospěšných našim blízkým, zvířatům nebo životnímu prostředí. Tak bychom si mohli hvězdy udobřit, a ony nás pak již nebudou tolik ohrožovat, až bude jejich postavení pro nás nevýhodné.

Závěr

I přes tyto zajímaví filozofické teorie si myslím, že mám svobodnou vůli. Vše záleží na mě samotném, na mém rozhodnutí. Nikdo za mě nic neudělá. Pokud budu přesvědčen, že je to správně, udělám to tak. S touto teorií se zvláštním způsobem ztotožňuje i film Správci osudu. Pokud jste film ještě neviděli, udělejte si určitě čas. Nalákat Vás mohu například trailerem níže.

KategorieOstatní Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (5x hlasováno, průměr: 6,80 ze 7)
Loading...Loading...
 1. 29.07.2011 na 08:43 | #1

  Film už jsem viděl, je povedený. Sice to není úplně ten styl, jaký jsem čekal, ale poprali se s tím nakonec dobře a Matt Damon opět nezklamal.

 2. 11.07.2011 na 22:27 | #2

  No, zítra si to přečtu znovu a snad se k tomu budu moct vyjádřit, každopádně jsi mi dal inspiraci na film zítřejšího večera…

 1. 03.08.2011 na 00:08 | #1
 2. 23.09.2011 na 09:44 | #2
 3. 03.06.2012 na 19:08 | #3
 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube