Úvod > Ostatní > Mohli bychom existovat bez el. proudu?

Mohli bychom existovat bez el. proudu?

13.10.2009 | Zobrazeno: 5360x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Aquapalace Praha ČestliceŤik, ťak. Fí, fíí. Sedím na gauči v obývacím pokoji a to jsou jediné dva zvuky, které slyším. Hodiny tikají přímo nade mnou a ukazují 13 hodin a 7 minut. Oknem do obýváku svítí příjemné sluníčko. Venku však není moc pěkné počasí, teplota kolem 7 stupňů Celsia a fouká silný vítr.

Sedím tu takhle v úterý 13. proto, že mě bacil bacil a tak marodím – nejsem tedy v práci jako obvykle. Brzo ráno jsem vstal, vzal si medicínu a šel zase spát. Probudil jsem se až kolem poledne.

To, že jsem nemocný mě nepřinutilo napsat tento článek, na tom, že jsem nemocný není asi nic neobvyklého, obzvláště v takovémto počasí. Kdybych marodil jakýkoliv jiný den vstal bych po poledni, udělal bych jsi čaj s medem, ohrál jídlo v mikrovlnné troubě, snědl ho, posadil se na gauč, otevřel si notebook a brouzdal bych pomocí internetu po celém světě.

Sedím tu ale s tužkou v ruce a smolím tento článek na papír. Jak zajímavé na dnešní dobu. Na dnešní den byla totiž plánovaná odstávka el. proudu a to od 7:30 hod od 16:30 hod. Sedím tu a přemýšlím, že nemohu v podstatě nic. Máme plynový sporák, tak jsem si mohl aspoň udělat teplý čaj s medem. Pokud by jsme měli ale elektrický, mohl bych si otevřít akorát tak minerálku. Ani vodu z kohoutku si nemohu napustit. Máme vlastní studni, odkud je voda hnaná čerpadlem. Zatopit si také nemohu, voda do topení je také hnaná čerpadlem. Nemohu se dívat na TV. PC si nemohu zapnout. Notebook si mohu zapnout, ale byl by mi platný jen místo tužky a papíru. Nedostal bych se stejně na internet, WiFi zařízení na půdě potřebuje také el. proud. Funguje mi pouze mobilní telefon, který hlásí, že je vybitý.

Elektrickou energii bereme v dnešní době jako samozřejmost, ale když tady tak sedím, uvědomil jsem si, že v dnešní době to bez el. proudu opravdu nejde. Poděkujme panu Ampérovi, že ho objevili. Prosím zastavme se na chvíli v dnešní uspěchané době a uvědomme si co máme vše k dipozici a jaké by to bylo, kdybychom to, co bereme za samozřejmost neměli. Nemyslím tím jen el. proud, ale i zdraví, lásku a porozumění blízkých.

Odpověď na otázku jestli bychom mohli existovat bez el. proudu zní ne!

KategorieOstatní Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (2x hlasováno, průměr: 6,00 ze 7)
Loading...Loading...
 1. 10.12.2009 na 11:19 | #1

  Už jsme si na luxus, který nabízí elektrický proud zvykli. Nicméně na světě je ještě hodně míst, kde proud není samozřejmostí. Nebo alespoň ne celý den. Kamarádka, která navštívila Peru mi vyprávěla, že je tam spoustu popálených dětí i dospělých. Proč? Jednoduše nemají proud a svítí si svíčkami. A protože je chatrč ze dřeva, stane se (bohužel docela často) nehoda. Myslím, že my si to ani neumíme představit.

 2. 21.10.2009 na 17:01 | #2

  Dobrý článek. Taky často přemýšlím jak by lidé byli bezmocní kdyby se proste jen vypnul proud :)

 3. sarka
  19.10.2009 na 19:17 | #3

  Zijeme uz tri roky na jedne vesnici ve strednich Cechach. Vypadky ci odstavky el. proudu jsou tady zvlaste v zime docela caste, zrovna jedna nas ceka zitra od 8 do 16 hodin. Ti, co jsou cely den nekde v praci o tom mozna ani nevedi, ti, kteri jsou doma, maji smulu…

  Take mame spoustu veci v domacnosti na elektrinu vcetne cerpadla UTO, ale zaciname uvazovat alespon o kachlovem sporaku bez jakehokoli nuceneho cerpadla na vodu, proste obycejna kamna na cokoliv, co hori…ve chvilich, kdy se to s…., dost podstatna vec umoznujici preziti temer ve vsech zivotnich situacich /krome atomoveho vybuchu…/
  Dekuji za milý článek ze života!

 4. Filip
  16.10.2009 na 13:59 | #4

  Jj, v takovým postapokaliptickým světě bez elektriky by lidi ze dne na den hned přehodnototili svoje priority…takhle když nejde proud, to je akorát…Bože, Bože, kdy už to zase nahodí…

  Někdy stačí, když nejde internet…nezjistíš co se stalo ve světě, kdy jezdí autobusy, co dávaj v televizi, vlastně je člověk rázem úplně blbej, protože to co normálně neví, najde na netu :)

 1. Žádné zpětné odkazy
 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube