Úvod > Hry > Zavzpomínejte si na staré herní legendy

Zavzpomínejte si na staré herní legendy

10.04.2013 | Zobrazeno: 8971x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Staré hry jsou vděčným cílem, ke kterému se my hráči neustále vracíme. Nostalgie? Také, především ale skvělá zábava, nulová cena a možnost zahrát si jakýkoliv titul z předminulé dekády i na tom nejslabším počítači dnešní doby. Než se dostaneme ke konkrétním hrám, ještě malá poznámka. Pro spuštění většiny her budete potřebovat emulátor dosového prostředí, DOSBox, se kterým je ale naštěstí práce nadmíru jednoduchá. Stačí přetáhnout ikonu hry na ikonu DOSBoxu. Všechny zmíněné hry si pak můžete stáhnout v sekci staré hry na download portálu MujSoubor.

Logické hry

Logické hry jsou vybrány hlavně proto, že jsou nejodolnější vůči stárnutí. Na kabátek se tady moc nehraje a nehrálo ani v době původního vydání. Nemusíte se tedy bát, že by hry vypadaly špatně. Vůbec ne, protože u logických her vždy vítězí obsah nad formou, což dokládají i dva vybrané tituly.

Vlak a Supaplex

Vlak

Česká klasika ze začátku 90. let se hodně podobá hadovi z telefonů Nokia. Ovládáte mašinku sbírající předměty. Každý předmět však Vlak prodlouží o nový vagón, takže postupně se do chytře navržených úrovní čím dál hůř vejdete. Cílem je vysbírat všechny objekty v úrovni a projet bránou, která se vám otevře. V pokročilých fázích hry je to opravdu úkol extrémní náročnosti.

Supaplex

V „Supě“ dostanou vaše mozkové závity pořádně zabrat. Každý z více než 100 levelů je těžší, než ten předchozí a hra jako taková dává vzpomenout na nezapomenutelný Boulder Dash. K němu ale Supaplex přidává hezké herní prostředí, sympatického hlavního hrdinu Murphyho a ještě bohatší hratelnost. Sesbírejte všechny infotrony a najděte exit z úrovně, zhruba od sedmého levelu je to ale pořádná fuška.

Strategie a RPG

Oba tyto žánry prožívaly svá nejlepší léta v poslední dekádě minulého tisíciletí, ze kterého je i následující skvělý český dungeon a nejlepší budovatelská strategie všech dob.

Vlak a Supaplex

Brány Skeldalu

V naší malé zemi se příliš nedaří vývoji RPG titulů. Čestnou výjimku tvoří Brány Skeldalu, které vycházejí z tradice krokovacích dungeonů. Vycvičíte a vybavíte si partu hrdinů, se kterými musíte nakopat zadnici pár zlým mágům. Jednoduché a zábavné. Dokonce tak moc, že se autor rozhodl hru v současné době předělat na tablety a mobilní telefony.

SimCity 2000

Pokračování kultovního SimCity přineslo dosud nejlepší budovatelskou strategii, která kdy vznikla. Ze změn v tomto díle těžila série ještě tucet let po vydání v SimCity 4, ať už jde o izometrický pohled na herní plochu, nebo celý ekonomicko-stavitelský model.

Plošinovky

Plošinovky sice postupně zdomácněly hlavně na konzolích, ale před 20 až 25 lety vznikly i na počítači nezapomenutelné tohoto žánru, které jsou do dnešních dnů nepřekonány.

Vlak a Supaplex

Prince of Persia

Hru Prince of Persia zná asi každý z vás, ale ne všichni tím možná myslíme ten samý titul. Originál totiž vznikl už v 80. letech a postupně se dočkal už sedmi pokračování, filmu a statutu kultovního videoherního díla. Skákejte přes zákeřné pasti, šermujte s bojovníky a hlavně vysvoboďte princeznu v šibeničním časovém limitu.

Prehistorik 2

Pakliže se vám Prince zdá moc vážný a hodinový limit demotivující, vyzkoušejte Prehistorika. V roli hladového pračlověka tu budete mlátit všelijakou prafaunu po hlavách a sbíráte co nejvíce jídla. Zábavnější plošinovku prostě nenajdete, protože nadhled tu prýští z každého pixelu.

KategorieHry Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (4x hlasováno, průměr: 7,00 ze 7)
Loading...Loading...
 1. 20.11.2015 na 21:56 | #1

  A co Golden Axe? Pamatujete někdo? :)

 2. Kalouš
  08.01.2014 na 12:56 | #2

  Prince of Persia srdcovka moje, prsty jsem si málem vyklikal i na packmanovi nebo bombermanovi.

 3. 23.07.2013 na 14:34 | #3

  jj par takových starých klasik si už málo kdo zahraje :-) ja bych je možná našel i někde na disketách :-) tam by se našlo archivních kousku :-) dnes už takové hry hrajou jen lidi z nostalgie :-)

 4. 30.06.2013 na 13:28 | #4

  Parádní článek o hrách, které jsem hrával hodně dávno. Brány Skeldalu super pařba, hlavně od českých tvůrců. Dříve byly hry opravdu hrami. Dnes, když nejsou graficky geniální, tak se rádoby hráči rozčilují, že hra stojí za velké H a malé o. :)

 5. 10.05.2013 na 15:18 | #5

  Většinu z těchto her neznám, ale to, na co nikdy nezapomenu, je určitě Prince of Persia. Možná jedna z nejstarších her na PC, co jsem hrál, tenkrát na Win 98. 😀

 6. 12.04.2013 na 12:24 | #6

  A když jsme u těch českých RPG, proč si nezrekapitulovat české a slovenské dungeony :) http://www.high-voltage.cz/2013/ceske-dungeony-pro-pc-a-slovenske-tiez/

 1. Žádné zpětné odkazy
 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube