Úvod > Hardware > Klávesnice Logitech G15

Klávesnice Logitech G15

23.11.2009 | Zobrazeno: 4795x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Společnost Logitech, kterou bezesporu znáte, zastupuje své jméno na trhu, především díky počítačovým perifériím, jako jsou myši, klávesnice, webkamery, reproduktory a další. Tato zařízení bývají upravená přímo na míru daného využití uživatele například pro domácí kina, online komunikaci, hraní her. Ve shrnutí má Logitech za úkol oslovit každého uživatele. Tento článek je přímo zaměřen na klávesnici, která má vlastnosti speciálně navržené pro hráče 3D her – Logitech G15.

Samotná originální krabice od klávesnice G15 je nápaditě barevná a působí atraktivně na první pohled. Hardware je uvnitř krabice zabalen do plastového sáčku (jak bývá zvykem) a uložený v kartonové výplni pro případné otřesy proti poškození. Dalším ochranným prvkem je tenká plastová folie kryjící malý LCD displej nacházející se na klávesnici. Součástí balení je odnímatelná plastová opěrka zápěstí a malý balíček obsahující instalační CD, software s uživatelskou příručku a dva plastové klipy k uchycení zařízení na místě kluzkého povrchu. Samozřejmostí je USB kabel, dlouhý přibližně přes 2 metry, kterým se připojuje klávesnice k PC. Délka je, dle mého názoru, dostačující, v případě že vezmu v potaz jiné klávesnice, u kterých je kabel dlouhý např. pouze metr.

Samotná klávesnice slouží zároveň jako USB hub se dvěma porty na zadní straně, což je velice výhodné například pro připojení myši atp. V návaznosti USB přípojek, jsou na spodní části klávesnice vytvořeny drážky, do kterých se mohou, v případě potřeby, zacvaknout kabely vyvedené z USB hubu, pro lepší manipulaci.

Nyní se trošku více zaměřím na konkrétní design klávesnice, speciální mediální tlačítka a jejich zvláštnosti. Klávesnice má délku 55 cm a výšku 22 cm, šířka je 2 cm. V následujícím detailu pro levou část ruky, nalezneme v horní pozici tři tlačítka režimu s označením (M1 – M3) a ve svislém směru 6 G – kláves (G1 – G6). Při použití režimu kláves společně s G – klávesami, dostaneme až 18 různých kombinací, pro nastavení funkcí v 3D hrách nebo desktopových aplikacích či přímo makro (tedy kombinace různých kláves). Tyto přednastavené profily mohou být nahrány v mnoha hrách, ale zle vytvořit i vlastní. Tlačítko MR má za úkol velmi pohodlné programování kláves G. Stačí jej stisknout, poté vybrat patřičnou G klávesu, kterou chceme naprogramovat, následně kombinaci kláves k přiřazení a nakonec ještě jednou MR tlačítko k potvrzení zadané kombinace. Tento způsob oproti nastavení v ovládacím programu v sobě nese velkou výhodu – dá se použít kdykoliv a kdekoliv a tím programování kláves značně zjednodušuje a urychluje. Vedle M tlačítek se nachází jeden stříbrný přepínač, který je pouze určen k přepínání mezi herním a normálním módem klávesnice. Zní to trochu fádně, ale jediná věc, která se změní při přepnutí do herního módu je deaktivace Windows a Shortcut kláves, abyste jej při náruživém hraní omylem nestiskli.

V pravé horní části lze nalézt dvě speciální větší chromovaná tlačítka. Jedním z nich se reguluje úroveň osvětlení do tří stupňů (vypnuto, nízké, vysoké) a druhé slouží k mutování zvuku. Klasická indikace zapnutí / vypnutí kláves Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock je umístněna nad numerickou klávesnicí a skrytá v černém zaobleném rámečku. Indikace je zajištěna světlem oranžové barvy, tedy, stejnou, jako mají M klávesy. Samotné podsvícení kláves je dostačující, ale jsou zde rozdílné názory. Pravdou je, že pokud se podíváme za tmy na klávesy z trošku úhlu, vzor kláves podsvícení je patřičně přerušovaný, což se jeví negativně.

Zajímavost, kterou určitě u této klávesnice nepřehlédnete, je výklopný malý LCD displej o rozměrech 93×27 mm, nacházející se v horní části uprostřed. Podsvícení je bílé a jeho intenzita se nastavuje spolu s intenzitou podsvícení kláves. Pod displejem jsou ukrytá tlačítka ovládající video a audio přehrávače. Jejich funkce je spolehlivá v aplikaci Windows Media Player, ve kterém fungují bezchybně. Stejně tak kolečko ovládající hlasitost hlavního (Master) výstupu zvukové je velice působivé. Nad multimediálními tlačítky se nachází 4 neoznačená tlačítka, která jsou určená pouze k ovládání samotného LCD displeje za pomocí softwaru, který se nalézá na přiloženém CD.

Program se jednoduše nainstaluje a je velice intuitivní. V základním okně lze nastavit jednotlivé klávesy G a M a lze uložit jednotlivé profily pro danou hru. Na displeji se zobrazuje daný aktuální zvolený profil. Nastavení LCD displeje je poněkud složitější v případě, že ho chcete propojit s vaší oblíbenou hrou. Je to způsobeno tím, že Logitech naprogramoval pouze několik typů her, nikoliv však všechny. Ale to vám nebrání v tom, abyste si mohli sami naprogramovat LCD tak, aby podporoval vaší hru (samozřejmě pro běžné uživatele je to nereálné). Displej lze však využít i jiným způsobem. Za pomocí LCD manažeru si můžete vybrat jeden ze čtyř přednastavených programů. Displej umožňuje buď automatické, nebo manuální přepínání mezi nimi navzájem. Zajímají nás především dva – LCD Clock a Media Display. Navíc je možnost nastavit intenzitu podsvícení nezávisle na osvětlení kláves. LCD Clock umožňuje zobrazit analogové a digitální hodiny společně s datem a počtem došlých E-mailů. Také si můžete změnit styl ciferníku podle potřeby, nebo schovat sekundovou ručičku. Media Display je neméně zajímavý. Spolupracuje s osmi multimediálními programy, z nichž vidím jako nejdůležitější RealPlayer, Winamp a Windows Media Player.

Závěrem bych tuto klávesnici zhodnotil jako dostatečně vyhovující pro aktivní hráče. Vylepšil bych určitě nerovnoměrné podsvícení při pohledu z jiného úhlu a určitě by měl Logitech, dle mého názoru, vyřešit problém s LCD displejem v rámci propojení různých her (i když to není zrovna úplně podstatné). Jediný detail odrazující mě od koupě je poměrně vysoká cena pohybující se nyní okolo 1900,- Kč.

KategorieHardware Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (1x hlasováno, průměr: 5,00 ze 7)
Loading...Loading...
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy
  • RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Picasa
  • Flickr
  • YouTube