Úvod > Foto > Jak vytvořit time lapse video

Jak vytvořit time lapse video

14.06.2011 | Zobrazeno: 21561x Zanechte komentář Přejít na komentáře

Intervalové snímání, anglicky time-lapse, v češtině též označované jako časosběrné snímání, je metodou, kdy snímající přístroj pořizuje sérii obrázků v pravidelném intervalu po určitou stanovenou dobu. Výsledkem intervalového snímání je videosoubor vytvořený z dílčích obrázků sekvence vhodným softwarem. Snímky si tak prohlížíme podstatně vyšší rychlostí, než jakou byly původně nasnímány. Díky tomu můžeme zrychleně pozorovat procesy, které jsou za normálních podmínek příliš pomalé pro naše vnímání – například vývoj a rozpad oblačnosti, východy a západy Slunce či Měsíce, hru světel polární záře, růst rostlin nebo jejich rozkvétání, dělení buněk a vývoj mikroorganizmů, stavbu budov, dopravní ruch ve městech a mnoho dalších. Někdo se intervalovým snímáním zabývá pro odborné nebo popularizační účely, jiní se mu věnují čistě pro zábavu nebo pro potěšení ze zajímavých záběrů.

Windows Movie Maker

Podle mého názoru stačí pro vytvoření time lapse videa málo. Může si ho tedy vytvořit každý i úplný amatér. Stačí obyčejný fotoaparát, stativ, značná dávka trpělivost a program Windows Movie Maker. Zvolíme si vhodné místo, kam umístit stativ s fotoaparátem. Poblíž doporučuji nějakou stoličku, prostě něco na sezení. Princip spočívá v tom, že za zvolený časový interval smáčkneme spoušť a vyfotíme tak danou scénu. Tuto činnost je nutno opakovat nejlépe dvě hodiny, aby výsledné dílo stálo za to. Zvolil jsem si časový interval 30 s. Vydržel jsem snímat necelé dvě hodiny, pak se mi vybila baterie. Profesionálnější fotoaparáty mají sekvenční snímání, tak můžete tuto funkci využít. Myslím, že u většiny fotoaparátů nelze ale nastavit velký časový interval, takže je tato funkce nepoužitelná. Fotografie pak přenesme do PC, kde zpracujeme programem Windows Movie Maker. Program je součástí Windows. Zde zvolíme import, všechny nasnímané fotografie přeneseme do knihovny. Poté stačí všechny fotografie označit a přetáhnout do časové osy videa. V nastavení zvolíme časový interval, za jakou dobu se mají fotografie opakovat. Minimálně jde nastavit 0,125 s, což je dostačující. Je možnost přidat i nějakou hudbu, aby video vypadalo mystičtěji. Poslední krok je vytvoření videa do WMV formátu.

Pořežany – 14.6.2011 – 18:47 – 20:35 hod – Time lapse video

Podařilo se vám vytvořit time lapse video, pochlubte se v komentářích níže.

KategorieFoto Štítky:
1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů (6x hlasováno, průměr: 6,00 ze 7)
Loading...Loading...
 1. Pet
  16.09.2014 na 22:02 | #1

  Pár rokov používam fotoaparáty RICOH, tie majú funkciu time-lapse v menu (rozsah od 5s až do 3h po 5s (H, M, S) a na vytvorenie videa sa dá použiť napr. free Fotolapse

 2. 10.01.2014 na 10:01 | #2

  @Darinnina O časosběrném videu jsem napsal ještě jeden článek s názvem Za dvě minuty v ČB. Dnes jsou technologie zase o kus vpředu, takže pro natočení TimeLapse videa stačí pouze chytrý telefon.

 3. Darinnina
  08.01.2014 na 12:51 | #3

  Díky za zajímavý článek, zas jsem se něco přiučila

Stránky s komentáři
1 2 3806
 1. Žádné zpětné odkazy
 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube